FICA (FInančná kačiCA)

Trh finančného sprostredkovania na Slovensku, žiaľ, možno charakterizovať ako miesto, kde marketéri a slovne zruční predajcovia predávajú produkty a nie ako miesto, kde by boli ponúkané adekvátne a nepredražené riešenia, ktoré by slúžili v prvom rade spotrebiteľom na finančnom trhu.

Informačná asymetria, teda zjednodušene stav, kedy si spotrebiteľ na finančnom trhu nemá ako overiť informáciu od predajcu spôsobuje, že kupuje predražené (vysokými poplatkami zaťažené) produkty. Či už životné poistky (všetky, aj tie privátne, či exkluzívne) alebo sporiace schémy so vstupnými poplatkami zaplatenými aj desiatky rokov dopredu alebo nepravdivé výpočty “finančných guruov” priamo z webových portálov.

Rozhodli sme sa preto rozbehnúť súťaž, ktorá bude odmeňovať nekalé praktiky v predaji finančných produktov. Jej nultý ročník budeme vyhodnocovať na základe čítanosti jednotlivých článkov, ktoré sme v roku 2015 uverejnili na našom webe (čítanosť do jedného týždňa od zverejnenia) alebo facebookovskom profile. Je nám jasné, že na trhu finančného sprostredkovania sa vyskytlo oveľa väčšie množstvo okrádačiek a oblbovačiek, ako to, čo sa nám podarilo opísať a zverejniť. Robíme však čo je v našich silách, aby aspoň tie najvypuklejšie neušli našej pozornosti.

Názov pre našu súťaž sa nám hľadal ľahko. Erik Tomáš, marketingová ikona jedného marketingového Roba, nám (nechtiac) pomohol. Kačica. FInančná kačiCA. Skrátene FICA. Tak ako kváka Robo, totiž kváka veľká časť predajcov finančných produktov, ich spoločností a dokonca inštitúcií (či verejných alebo komerčných).

Víťazi, teda ocenení zlatou, striebornou a bronzovou FICOu, si budú môcť svoje ocenenie naplno užiť tak, že po celý rok 2016 (alebo i dlhšie) ho budú môcť používať na svojich tlačovinách, bilboardoch, citybanneroch, návrhoch zmlúv, električkách, či iných prostriedkoch MHD, v kanceláriách alebo obchodných priestoroch.

Tu sú nominovaní a zároveň ocenení za rok 2015:

1. miesto a zlatú FInančnú kačiCU za rok 2015 si odnáša Sociálna poisťovňa a minister práce, sociálnych vecí a rodiny, Ján Richter, za listy, ktoré rozosielali sporiteľom v II. pilieri pri príležitosti jeho otvorenia na jar minulého roka. Toľko demagógie a zavádzania v tak dôležitej a takmer každého občana sa týkajúcej záležitosti, akou je dôchodok, nečakal žiaden človek pri zmysloch. Článok, ktorý sme zverejnili 7. 4. 2015, a ktorého čítanosť predčila naše očakávania (čítanosť rádovo v stovkách tisíc) svedčí o tom, že zlatá FICA je v správnych rukách. Víťazstvo Jána Richtera je zaslúžené i preto, že v sobotných dialógoch na RTVS (vysielané dňa 9. 1. 2016) o. i. povedal, že “popri štátnej penzii si má človek hľadať aj dobrovoľné pripoistenie napríklad formou životného poistenia” - tak toto snáď nie je potrebné ďalej ani komentovať.

2. miesto a striebornú FInančnú kačiCU za rok 2015 udeľujeme blogu na stránke PartnersGroup SK a jeho autorke, p. Lenke Gureckej (blog niekoľko dní po zverejnení nášho článku stiahli, jeho obsah však môžete nájsť ako stiahnuteľnú prílohu k nášmu článku). Hoc náš článok z 15. 3. 2015 dosiahol iba zlomok čítanosti oproti víťazovi (približne 10 tisíc), je opisom typického príkladu zneužívania informačnej asymetrie nielen vo vzťahu ku klientom, ale i samotným spolupracovníkom danej spoločnosti, ktorí z nevedomosti môžu i na základe takejto “analýzy” predávať nevhodné, zato provízne veľmi dobre ohodnotené produkty.

3. miesto a bronzovú FInančnú kačiCU za rok 2015 získava trio webových portálov financnykompas.sk, financnahitparada.sk a totalmoney.sk za výpočty preplatenosti a určovanie poradia výhodnosti pri hypotékach so štátnym príspevkom pre mladých. Ak by sa potenciálni klienti mali pri výbere hypotéky s týmto štátnym príspevkom riadiť ich prepočtami, dostali by tri rôzne a ešte k tomu aj chybné výsledky. Každý z týchto portáloch si pri tom na svojom webe uvádza, že “informácie, ktoré poskytuje sú nestranné a objektívne”, že “pomáha vybrať najvýhodnejší produkt” alebo “poskytuje rýchlu a prehľadnú orientáciu vo svete financií”. Našimi článkami z 18. 9. a 23. 10. sme dokázali opak. Typický príklad toho, že hľadať na webe objektívne informácie o finančných produktoch je nielen náročné, ale často i nemožné.

Na ďalších miestach, sa umiestnili:

  • produkt investičné životné poistenie a jeho vysoká poplatková nákladovosť, ktorú sme počítali našim novým nákladovým ukazovateľom REA,
  • grobianska odpoveď poisťovne Basler na žiadosť klienta o poskytnutie informácií,
  • časté (a zároveň mylné) konštatovanie zamestnancov bánk, že i keď refinancujete úver, kde všetky ostatné premenné ostanú zachované, iba sa zníži úroková miera, tak i vtedy “klient iba stratí, lebo začne znova platiť iba úroky”,
  • pomýlení legislatívotvorcovia, ktorí svojimi zásahmi, snažiac sa chrániť spotrebiteľov na finančnom trhu, spôsobujú iba to, že finančné produkty sa stávajú menej zrozumiteľnými alebo spôsobujú, že príkazom znížiť jedny poplatky nepriamo zvyšujú iné,
  • “super” tip Národnej banky Slovenska, ktorá vo svojich letákoch nabáda spotrebiteľa na finančnom trhu, aby si skontroloval veľkosť písma (str. 2, posledná veta v prostrednom stĺpčeku v .pdf dokumente na stiahnutie (až máme chuť zmerať, či je veta v tomto letáku vo veľkosti aspoň 1,9 mm)).

Víťazom gratulujeme!

Portál transparentne.info vznikol v roku 2012 ako projekt fyzickej osoby, finančného sprostredkovateľa, ktorého nekalé praktiky pri predaji finančných produktov a neexistencia objektívneho zdroja nákladovosti finančných produktov motivovala k jeho založeniu. Za toto obdobie si portál vybudoval renomé i tým, že neponúka, teda nepredáva finančné produkty, odmieta písať články na objednávku finančných inštitúcií a jeho existenciu financuje výhradne jeho autor. Finačné produkty in flagranti bolo, je i bude našim mottom. Finančné produkty dokážu byť komplikované a nezrozumiteľné. My im rozumieme.