Finančná odysea

Zvykli sme si počúvať o finančnej gramotnosti najmä zo strany predajcov produktov, zo strany Národnej banky a aj Google našiel po týmto dvojslovím vyše 50.000 odkazov. Aj wikipédia ponúka svoju verziu definície finančnej gramotnosti.

Veľa subjektov sa ju snaží vštepiť do hláv spotrebiteľov rôznym spôsobom. Cez prednášky, cez predaj finančného plánu a dlhodobou starostlivosťou oň, cez písanie kníh, či článkov na webe, ktorých pribúda ako húb po daždi.

Dôležité pritom je, aby spotrebiteľ pochopil vzťah medzi príjmami a výdavkami a neroztočil sa v špirále nekonečných dlhov (aj preto, že “splácať je jednoduchšie ako sporiť”).

Nás zaujala aktivita jedného sprostredkovateľa, ktorý pred 2 rokmi napísal a vydal knižku, po ktorej vymyslel a pripravil zaujímavú spoločenskú hru. Takmer všetci poznáme monopoly, hru plnú adrenalínu a honbou za majetkami.

Milan Pavlík, autor hry, inak premyslenej do detailov, zvolil inú stratégiu. Dajme všetkých hráčom rovnakú štartovaciu pozíciu, štartovací príjem a balík spotrebákov, pričom našou úlohou bude zbaviť sa nevýhodných pôžičiek, vytvoriť si zabezpečenie pre prípad neočakávaným udalostí, a to buď formou pasívneho príjmu, poistením alebo ich kombináciou. Počas hry budeme vystavení v skutku neočakávaným udalostiam, či príjemným, alebo nepríjemným. Dôležité je myslieť dopredu, aby sme sa s nimi vedeli vysporiadať. Nie je teda dôležité hádzať kockou iba šestky, lebo vyhrať (dosiahnuť finančnú slobodu) môžete, aj keď kocka na vás “zanevrela”.

Hra sa dá hrať dohodnutím časového limitu (napr. 2 hodiny), naša testovacia skupina o piatich ľuďoch sa tak do hry zakusla, že sme limit presiahli o takmer dve ďalšie. Každý hráč, pokiaľ chcel uspieť, bol nútený rozmýšľať, kalkulovať, zapisovať si nové hodnoty, sledovať stav svojho čistého majetku, pýtať si novú výplatu očistenú o splátky a výdavky, kupovať a dúfať, že ho nepostihne osobný bankrot alebo nevytiahne si kartičku, ktorou bude nútený urobiť mimoriadny výdavok a naopak očakáva šťastenu v podobe dedičstva alebo výhry.

Najzaujímavejšiou pridanou hodnotou je možnosť nastaviť obtiažnosť hry, vynechať “dobré” karty - napr. extra príjem, stanoviť si tvrdšie pravidlá pre dosiahnutie finančnej slobody, začať iba s vyššie úročeným pôžičkami atď. Alebo naopak, vynechať niektoré produkty - investície, úvery, poistenie. A to v závislosti od schopností jednotlivých skupín hráčov. Kombinácií je nespočetné množstvo, autor hry vypočítal že ich až 120.000, čo znamená, že nikdy nebudete hrať tú istú hru.

Cieľom hry je cez všetky nástrahy zbaviť sa dlhov, zabezpečiť vlastné bývanie, pasívny príjem v určitej výške a vytvoriť si určitý kapitál. Pravidlá a východisková situácia je súčasťou hry a je tiež dostupná na webe autora.

Užitočná, podporujúca rozmýšľanie do budúcnosti, hra s ktorou sa finančne vzdelávate. Viac o hre a kde ju možno zakúpiť, nájdete na stránke Finančná Odysea.