Zepter nad zlato

Čo je priama úmera? To, že čím viac marketingu v podobe poloprávd, demagógie a zavádzania od "naspeedovaných" predajcov a ich firiem, tým drahší produkt. O celkovej nákladovosti samozrejme ani slovo.

Nie, nebudeme sa baviť o hrncoch ale o predaji zlata. S rapídnym rastom ceny zlata v čase poslednej krízy sa ako huby po daždi vyrojili ziskuchtiví predajcovia. Trochu stíchli, keď po dosiahnutí maxím zo septembra 2011 (cca 1.800 $ za trójsku uncu) cena klesala na približne 1.230 $ (začiatok roka 2014), čo spôsobilo, že ich "overené" informácie o raste ceny zlata ročne o 16 % sa ukázali, ako ináč, postavené na vode.

Máme pre nich starú poučku. Cena zlata bude pri každej kríze rásť rýchlejšie. Ak by chceli vedieť prečo, odpoveď je jednoduchá. V dobách neistoty sa investori utiekajú do "bezpečnejších" prístavov a zbavujú sa "rizikovejších" investícií. Počas býčieho trhu sa vracajú späť k investíciam do akcií. Jednoducho preto, lebo zlato nedokáže z dlhodobého hľadiska zabezpečiť priemerný výnos vyšší ako je dlhodobý inflačný priemer. Toto investície do akcií zabezpečiť vedia, o čom svedčia výnosy oboch druhov aktív odvtedy, čo existujú burzy. Ak navyše predajcovia hovoria o bezpečnej investícii, ktorou myslia zlato, mýlia sa. Na meranie bezpečnosti (rizikovosti) sa používa štandardná odchýlka. Jej hodnoty pri zlate sú dostatočne vysoké na to, aby z technického hľadiska bola investícia do žltého kovu považovaná za rizikovú, teda nie bezpečnú.

Zlato má niekoľko vlastností, o ktorých predajcovia nehovoria alebo ich bagatelizujú:

  1. neprináša pravidelný úrok/dividendu/kupón,
  2. prináša dodatočné náklady z jeho držby (poistenie, platby za trezorovanie a prevoz),
  3. náklady na jeho obstaranie najmä v menších gramážach sú s vysokými prirážkami,
  4. nie je všeobecne akceptovateľným/univerzálnym platidlom,
  5. je uchovávateľom, nie násobičom hodnôt (za rovnaké množstvo zlata kúpim o 20 rokov rovnaké množstvo iného tovaru/služieb),
  6. dopyt po ňom je vo väčšine prípadov ovplyvnený špekulatívnymi úmyslami (jeho použitie v priemysle je doslova marginálne),
  7. nízka likvidita (schopnosť premeny na hotovosť bez straty).

I napriek tomu sa doň oplatí investovať. Nie však viac ako 10 % finančných aktív a nie s poplatkami rádovo v desiatkach percent. 

Produkt GoldDepot je z poplatkového hľadiska bezkonkurenčne najdrahším v skupine programov pravidelného investovania. Dokonca sa nebojíme konštatovať, že môže konkurovať i investičným životným poisteniam. Majme situáciu, keď 30 rokov pravidelne mesačne investujeme 50 € a priemerný ročný výnos investície by bol 7 % p. a. Ak by bola zaťažená takými istými poplatkami ako program GoldDepot od Zepter Finance, tak oproti ideálnej (bezpoplatkovej) investícii po 30. rokoch dostaneme o 27.000 € (dvadsaťsedemtisíc eur) menej. Ak by sme to isté investovali napríklad s poplatkami ako v programe Rytmus od Pioneer Investments (portfólio P3 alebo P6 s priebežným vstupným poplatkom), tak po 30. rokoch by sme dostali menej o 3.300 €. V prvom prípade menej takmer o 39 %, v druhom o necelých 5!

Dôležité upozornenie:

Tento článok nie je proti investovaniu do zlata ani neznamená odporúčanie na kúpu iných investičných nástrojov. Je o (I) zavádzaní klientov o budúcich výnosoch zlata, (II) neinformovaní o rizikách investovania doň a (III) bagatelizácii vplyvu poplatkov. Všetko zo strany predajcov a ich sprostredkovateľských spoločností.